Predstavitev slovenskega čebelarstva v Avstraliji
datum: 03.11.2014
kategorija: Novice SIM
Prof. lik. pedagogike, spec. lik. terapije, Rasta Fašmon, ki živi v Mariboru, se je od 7. do 11. julija udeležila svetovnega kongresa InSEA, kjer se je tudi sama strokovno izpopolnjevala in 11. 7. 2014 predavala v sekciji International perspektive. Odziv na predstavitev slovenske kulturne dediščine, poslikave na čebelnjake in tradicijo slovenskega čebelarstva je bil več kot odličen. Na kongresu je predstavila sodobno čebelarjenje, apiterapijo in čebelarski turizem.
Predstavila je tudi druge likovne projeke, ki jih izvaja v Sloveniji na temo panjskih končnic in mednarodno kolonijo Lijalent, ki poteka v Mariboru že šestnajst let. Sodelujoče je povabila na mednarodni natečaj, ki ga organizira na temo čebelarske likovne kulturne dediščine Slovenije.V času bivanja v Avstraliji je obiskala tudi tam živeče Slovence, navezala z njimi stike, jim predstavila panjske končnice ter opravila intervju za radio SBS. V petek, 25. 7. 2014 je bil intervju predvajan, posnetek se lahko posluša na http://www.sbs.com.au/radio/ http://www.sbs.com.au/yourlanguage/slovenian/. Naslov prispevka: Rasta Fašmon o čebelarstvu na slovenskem in o svojem prvem obisku v Avstraliji.
Predstavitev je bila odlično sprejeta zaradi privlačnih 83 fotografij, zadetek v polno pa je bila degustacija slovenskega medu, s katero je Fašmonova zaključila svojo predstavitev Slovenije, Maribora in slovenske čebelarske kulturne dediščine.
Na obisku pri rojaku Vinku Rizmalu, ki v Avstraliji goji potomko najstarejše trte na svetu - Modro kavčino iz Maribora, je pomagala presaditi trte na novo lokacijo pred Kultural centre Birranja - vsebinsko pestra ustanova in arhitekturno domiselna zgradba.
SIM je Rasti Fašmon prispevala pri zbiranju sredstev za potovanje in predavanje v Avstraliji. Kot smo pričakovali je imela njena prisotnost na konferenci širši družbeni pomen, saj je navezala stike v Avstraliji, pridobila veliko novih znanj za podajanje naprej in dobila ideje za nadaljnje (mednarodne) likovne projekte v Mariboru. Njen obisk slovenskih rojakov, pa je le tem pričaral košček domovine.
Iskrene čestitke in uspešno delo še naprej!
Na spletni strani www.insea2014.com je objavljen prispevek v rubriki "ORAL PRESENTATION" str. 117, 118. V programu na isti strani je prav tako navedena prezentacija.