Razstava fotografij Oskarja Moleka Bahia 1999 - 2009
datum: 07.07.2015
kategorija: Novice SIM
V petek, 10. julija 2015 smo v galeriji Stolpa Škrlovec v Kranju odprli fotografsko razstavo rojaka Oskarja Moleka iz Argentine z naslovom O que é que a Bahia tem? / Kaj je tako posebnega v Bahiji?
Na otvoritvi razstave je nekaj besed o delu Oskarja Moleka povedal predsednik SIM Sergij Pelhan, ki je poudaril, da iz Molekovih fotografij lahko razberemo socialne, politične in družbene spremembe, ki se dogajajo v našem okolju in jih Molek z izostrenim etnološkim pogledom beleži na fotografski papir. Tako se zapiše del zgodovine in v svet nosi sporočilo o življenju in ljudeh. Pelhan je izrazil tudi upanje, da bo Oskar Molek v prihodnje ustvaril načrtovani projekt z naslovom »Entre Rios – med vodami« in s fotoaparatom naredi raziskovalno primerjalno študijo med pokrajinami in vodami Bele krajine, od koder prihaja njegov oče in pokrajino Entre Rios v Argentini, kjer je Oskar rojen.
Na otvoritvi je več o temi razstave povedala Zala Vidali, predstavnica galerije Stolp Škrlovec v Layerjevi hiši in povzela besede Juana Travnika, fotografa, direktorja galerije Teatra San Martin v Buenos Airesu in kustosa Molekove razstave. Sam Oskar Molek pa nam je opisal tudi, kako je nastala Bahia in kdo so njeni ljudje.
Razstavo je odprla Andreja Šimenc podsekretarka na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu zadolžena za Južno Ameriko. Dejala je, da je imela Oskarja že čast srečati med njenim službovanjem v Braziliji in se zahvalila SIM za organizacijo razstave. Dodala je, da so ji Oskarjeve fotografije obudile čas, ko je živela v Južni Ameriki in spoznala to kulturo, ki ji je zelo blizu. Oskarju je zaželela, da ga pri njegovem delu še naprej vodi in spremlja južnoameriška boginja - Oriša.
Otvoritev razstave je bila odlično obiskana. Udeležili so se je številni Oskarjevi prijatelji, domačini iz Kranja in pomembni gostje iz novinarskih vrst.
Serija fotografij, ki jih razstavlja Oskar Molek pod kuratorstvom Juana Travnika, je povzetek avtorjevih stikov s Salvadorjem da Bahio in njegovimi prebivalci med leti 1999 – 2009, ko je potoval v to mesto na severovzhodu Brazilije. V zagonu radovednosti in želje po spoznavanju drugačnosti je Oskar Molek predstavil to doživetje in izkušnjo s humanističnega zornega kota, podobno kot v preteklih delih. Gre za sproščeno pričevanje, sestavljeno iz posnetkov blizu potopisnega žanra, na katerih se pojavljajo navadni ljudje, dejanja in prizori, značilni za mesto Salvador da Bahia.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prepuščajoč se želji, da bi se približal kulturam in okoljem, drugačnim od svojih, je Molek uspel s skoraj etnografskim zanimanjem ustvariti enostavno in hkrati subtilno pričevanje. Verjetno je ravno to ena izmed zaslug omenjenega dela, ki prikazuje vsakodnevno življenje na preprost in prav nič nadut način. Gre za prikaz ljudi, vsakodnevnih prizorov, pokrajin in dejavnosti, značilnih za ta kraj skozi popolnoma naraven pogled, ki ne želi biti niti senzacionalističen niti bombastičen.
Juan Travnik / april 2011
Kurator, Fotograf, direktor fotografske galerije Teatra San Martin v BS. AS.