Andrej Žust je eden redkih slovenskih glasbenikov, ki mu je uspelo pridružiti se enemu najuglednejših orkestrov na svetu, Berlinski filharmoniji. Še več, v zasedbi Ensemble je zbral vrsto slovenskih glasbenikov, ki igrajo po različnih koncih sveta, in so to poletje koncertirali tudi v Sloveniji.

Andrej Žust (1984) je v rodnem Logatcu končal nižjo glasbeno šolo pri prof. Janezu Polancu, šolanje nadaljeval na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani pri prof. Metodu Tomcu in nato študiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri prof. Jožetu Faloutu in prof. Boštjanu Lipovšku. Svoje znanje je izpopolnjeval pri priznanih profesorjih. Od leta 2009 do 2011 je bil štipendist prestižne Karajanove akademije Berlinskih filharmonikov.

Iz Slovenske filharmonije v Berlin

Dolga leta je bil Andrej Žust solo rogist orkestra Slovenske filharmonije, sodeloval je tudi s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in z Orkestrom ljubljanske opere. Nato pa se je leta 2011 udeležil “usodne avdicije” pri berlinskih filharmonikih.

Kot je povedal v pogovoru za Rodno grudo, rog ni bil njegova prva izbira. »Moja sestra se je takrat že učila igranja na klavir in tako sem tudi jaz želel igrati ta instrument. V tistem času je bil ravnatelj Glasbene šole Logatec Matjaž Albreht, ki je bil obenem tudi dirigent Pihalnega orkestra Logatec. Primanjkovalo jim je rogistov in tako me je nekako prepričal, da pričnem z igranjem na rog in če mi po mesecu ali dveh ne bi bilo všeč, bi lahko menjal za kakšen drug instrument,« pojasnjuje Žust.  »Imel sem srečo, da sem dobil odličnega učitelja prof. Janeza Polanca, ki mi je znal rog zelo približati in kaj hitro sem ta instrument vzljubil.«

Po sogovornikovem mnenju je  Berlin trenutno eno najboljših mest za klasično glasbo. »Še kot dijak sem ob poslušanju posnetkov Berlinske filharmonije sanjaril, kako imenitno bi bilo igrati v tem orkestru. Prvič sem bil v Berlinu z simfoničnimi orkestrom akademije za glasbo leta 2004 in mesto me je takoj očaralo. Sam pri sebi sem si dejal. »Tu bi pa bilo pa res lepo študirati.«

Deset minut večnosti po avdiciji

Decembra 2008 je Žust dobil povabilo na avdicijo za Karajan akademijo Berlinskih filharmonikov, bil izbran izmed 54 kandidatov in tako se je pričela njegova berlinska zgodba. »Še vedno se spominjam, kako smo trije kandidati, ki smo igrali v finalni etapi, čakali na rezultat. Čeprav smo čakali vsega deset  minut, se mi zdelo, da čakamo celo večnost. Orkester je pridrvel iz dvorane in njegov predstavnik nam je povedal, da so se soglasno odločili zame, ker sem jih tonsko in muzikalno najbolj prepričal,« pripoveduje Žust.

 Odlično vzdušje v orkestru

»Berlin je res veliko večji od Ljubljane, kaj šele od Logatca, a sem mesto zelo hitro vzljubil. Seveda sem se moral navaditi na njegovo velikost in razdalje.« Po Žustovih besedah je orkester Berlinske filharmonije zelo internacionalen. Tako rekoč so v njem glasbeniki z vsega sveta in kar trije Slovenci, kar nas uvršča na prvo mesto glede na število prebivalcev posamezne države. »Orkester se je v zadnjem času zelo pomladil in moram priznati, da je delovno in tudi družabno vzdušje res odlično,« pove sogovornik. »Delovnik orkestra je sestavljen iz dveh dni vaj in treh koncertov. Zadnji izmed treh koncertov je vedno v živo predvajan prek spletne platforme Digital Concert hall, tako da nas lahko gledalci/poslušalci z vsega sveta spremljajo v živo.

Andrej Žust je vodstvu orkestra kar nekajkrat predstavil, kaj vse ponuja Slovenija in da bi morali na gostovanje v Ljubljano.  »Tako nam je februarja lani po zelo dolgih letih le uspelo priti v Ljubljano in kolegi so bili navdušeni nad lepotami Slovenije, kulinariko in odlično, toplo publiko,« pove sogovornik, ki bi se težko odločil,  kateri koncert se mu je doslej najbolj vtisnil v spomin. »Lahko pa rečem, da sem resnično vesel in hvaležen, da imam priliko igrati na tako veliko odličnih orkestrskih, komornih in tudi solističnih koncertih.«

Ansambel Ensemble združil slovenske glasbenike z vsega sveta

 Ideja o ansamblu, ki bi združeval slovenske glasbenike, ki delujejo v tujini, se je, kot pove Žust, rodila pred dobrimi desetimi leti. »V zadnjih letih je kar nekaj slovenskim glasbenikom uspelo zmagati na avdicijah v prestižnih evropskih orkestrih, opernih hišah in na univerzah. Vsi se med sabo dobro poznamo in želja po skupnem muziciranju je rodila prvi koncert, ki se je odvil leta 2018 v Berlinu. Dobra energija med glasbeniki, odličen koncert in želja po še so zelo hitro prinesli nove glasbene podvige, tako da od takrat vsako leto odigramo nekaj skupnih koncertov v različnih komornih sestavih.«

Andrej Žust se v Slovenijo vrača razmeroma pogosto. »Vsaj dvakrat na leto z družino obiščemo sorodnike, včasih pa se vrne tudi poklicno, se udeleži festivalov, mojstrskih tečajev … skratka, kot pravi, vedno se je lepo vrniti domov.

Blanka Markovič Kocen

Foto: osebni arhiv A. Ž.
.

Na fotografiji: Štirje  Slovenci – Matic Kuder, Andrej Žust, Andraž Golob, Luka Mitev – na turneji Berlinskih filharmonikov po Ameriki, november 2022