Slovenci iz zamejstva, sveta in domovine so se tudi letos srečali v Sloveniji na tradicionalni prireditvi Dobrodošli doma. Osrednji dogodek je 29. junija 2024 gostilo Celje, ki je rojake sprejelo odprtih rok. Program prireditve Dobrodošli doma je tokrat pripravilo Združenje Slovenska izseljenska matica v sodelovanju s Svetovnim slovenskim kongresom, Rafaelovo družbo in Izseljenskim društvom Slovenija v svetu. Prireditev financira Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Prireditev se je sicer začela že v četrtek, 27. junija, s prav tako tradicionalnim Vseslovenskim srečanjem v Državnem zboru Republike Slovenije, o katerem pa podrobneje pišemo v sosednjem članku.
Opereta za uvod
Četrtkov večer je minil z znamenju glasbe, saj so udeleženci v Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, OE Glasbena šola, prisostvovali opereti Kot stari naredi, je zmerom prav. Sižejska osnova operete je istoimenska Andersenova pravljica, v kateri vsebinsko ne gre za zagovor patriarhalnosti, temveč za počastitev zvestobe. Opereta Kot stari naredi, je zmerom prav je prvo tovrstno delo v slovenskem jeziku, ki je nastalo na Koroškem. Kljub raznoliki glasbeni govorici se trudi nagovarjati vsakogar.
Petek v knjižnici vseh Slovencev
V petek je svoja vrata udeležencem prireditve Dobrodošli doma na široko odprla Narodna in univerzitetna knjižnica, ki letos praznuje častitljivih 250 let. Voden ogled knjižnične palače, ki jo je pred 80 leti zasnoval sloviti arhitekt Jože Plečnik, je bil poučen in navdihujoč.
NUK sicer že vrsto let sodeluje pri programu srečanja, saj so, kot poudarjajo, knjižnica vseh Slovencev, ki ne le zbira, hrani in posreduje tudi gradivo, ki ga naši rojaki ustvarijo izven meja naše domovine, temveč tudi aktivno vzdržuje stike s slovenskimi skupnostmi in posameznimi Slovenci po vsem svetu. Letošnje srečanje z izseljenci so posvetili 250-letnici začetkov Narodne in univerzitetne knjižnice in 70-letnici Slovenske kulturne akcije, ki s svojo publicistično dejavnostjo, shranjeno vi knjižnici, že sedem desetletij predstavlja enega od stebrov slovenstva v disapori.
Izjemno vzdušje v središču knežjega mesta
Ples, petje in srčno vzdušje so v soboto, 29. junija, preplavili središče knežjega mesta. Na glavnem odru je zbrane nagovoril podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Med drugim je poudaril, da je »lepota tega dogodka, da smo povezani, da vidimo, kako velika je v resnici Slovenija, kako veliko je naše srce in koliko udeleženci srečanja dajete na pomen kulture in ohranjanje identitete.« Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu je imel tudi letos stojnico, z namenom predstavitve dela urada in promocije Slovenije in njenih lepot.
Zbrane sta nagovorila tudi predsednik Združenja Slovenska izseljenska matica dr. Boris Jesih in celjski župan Matija Kovač, ki je med drugim izrazil veselje, da se je Združenje Slovenska izseljenska matica odločilo letošnji dogodek pripraviti prav v Celju, mestu treh zvezd, ki imajo posebno vlogo v slovenski identiteti in na državni zastavi.
Na Krekovem trgu v Celju se je predstavilo 12 folklornih in pevskih skupin ter posamezniki iz Hrvaške, BiH, Srbije, Makedonije, Nemčije in Argentine. Skupno je sodelovalo približno 250 nastopajočih. Za najmlajše je bila na voljo Kamišibaj delavnica.
Izseljenstvo v glasbi in besedi …
Popoldne so v Celjskem domu predvajali film in predstavili knjigo Daleč od dóma, domá avtorja Dušana Tomažiča, ki je leta 2022, ko je društvo Jožef Špringer iz Kaknja obeležilo 30 let delovanja, skupaj s snemalcem Aleksandrom Kolaričem pripravil dokumentarno oddajo Sledi s podnaslovom Daleč od dóma, domá, ki se posveča kakanjskim Slovencem in tamkajšnjemu društvu. Le-to je bilo ustanovljeno v času državljanske vojne v Bosni in Hercegovini predvsem z namenom opozoriti slovensko javnost, da Slovenci živijo tudi v tej državi in da od matice pričakujejo pomoč.
Sledila je predstavitev notne zbirke Preljubo veselje avtorja skladb Vinka Glasnović in predstavitev knjige Janeza Roglja Zgodbe slovenskih izseljencev v sliki in besedi, ki smo jo podrobno predstavili tudi v Rodni grudi.
… in v fotografski ter likovni umetnosti
V mali dvorani je bila na ogled fotografska razstava Moj košček Slovenije – doma ali na tujem. Predstavila je izbor fotografij z natečaja, ki ga je leta 2022 razpisala Rafaelova družba, da bi spodbudila fotografe, naj se ozrejo okoli sebe in poiščejo Slovenijo v svoji okolici in vsakdanu na tej ali oni strani meje.
Skozi ves dan sta bili na ogled postavljeni razstavi »Bodi v cvetju« avtorice Stephanie Jakovac Bakaj iz Avstralije in »V svetu domišljije« slovenskih ilustratork iz zamejstva Katerine Kalc in Dunje Jogan iz Italije.
Stephanijine slike so navdihnjene z osebnimi življenjskimi izkušnjami, opazovanjem ljudi in pokrajine. Po umetniškem izobraževanju v Ljubljani je v Avstraliji pridobila diplomo iz vizualne umetnosti in začela kariero kot komercialna oblikovalka, jo nadaljevala v grafiki in slikarstvu ter poučevala umetnost na srednji in višji šoli ter zasebno. Prejela je številne nagrade in imela 20 samostojnih razstav, od tega pet v Sloveniji in eno na Švedskem.
Risba je enotna, univerzalna v vseh jezikih, odlična za povezovanje in spodbujanje sodelovanja tudi v obmejnem območju, od koder prihajata Katerina Kalc in Dunja Jogan, slovenski Tržačanki. Razstavo V svetu domišljije so sestavljale simpatične ilustracije, ki so našle pot do slovenskih knjig, tako v Sloveniji kot v Italiji.
Večer se je zaključil z zabavo in plesom ob glasbi zamejskega ansambla Aleksi Jercog & prijatelji.
Blanka Markovič Kocen
Foto: Katja Čemažar, Ženja Simonič