Slovensko izseljensko matico je v juliju obiskal Marjan Hlastan, protestantski-baptistični pastor iz Texasa, s soprogo, s katero sta poletne tedne preživljala v Sloveniji. Marjan Hlastan skupaj z očetom sodi med utemeljitelje baptističnega gibanja na Slovenskem. Živi v kraju McKinney, Texas. Vrsto let je deloval kot pastor v Celju, zdaj pa že polnih 14 let živi v Texasu v Združenih državah Amerike. Je glasbenik in prav glasba ima pomembno mesto v njegovem konceptu sodobne evangelizacije. 

»Pred stalno naselitvijo sem v Ameriko samo potoval, kakih 70-krat sem bil v 46-ih državah,« Hlastan pojasnjuje odločitev o izselitvi v Ameriko. »O naši družini so slišali osupljive zgodbe, o katerih piše tudi knjiga Of Whom the world was not worthy? (Kateri svet ni bil vreden?). To so resnične zgodbe o nas, predvsem o starših, kajti moj oče je imel 70 let, ko sem bil rojen, 35 let je bil starejši od mame, kar je bilo nenavadno,« pojasnjuje sogovornik. Ker je bil oče židovskega rodu, so ga preganjali nacisti, kot protestanta pa katoliki in seveda komunisti. »Moj oče je bil gotovo stokrat v zaporu, in tako se je njegovo življenje prepletalo med domom in zaporom,« pripoveduje.

»Ko je leta 1951 v Trbovlje prišel Tito in ga je kot vedno pozdravila ogromna množica, je moja mama dvignila v zrak roko ter dala vedeti, da ne gre za kak atentat, in z glasnimi vzkliki, naj ji pomaga, priklicala Tita, da je prišel povsem do tribune, do matere, pobožal mojo sestro, ki je bila zraven, in vprašal mamo, kaj želi. Dejala je: »Moža mi vrni, star je čez 70 let, pa v zaporu!« Tito se je obrnil in naročil enemu svojih adjutantov, naj si zapiše. In oče je čez tri mesece prišel domov. Čez čas so ga vnovič prijeli na vlaku, ker je stalno govoril o Jezusu,« se spominja Hlastan, ki je po očetovi smrti odšel v teološko šolo v Novi Sad, kjer se je učil tudi  klavir in kitaro, začel imitirati najboljše pevce tistih časov, med njimi Elvisa Presleyja, ter po vsem svetu potoval s kitaro in biblijo.

Vrednote baptistov

Baptistično gibanje, katerega ustanovitelj je bil oče Marjana Hlastana, izhaja iz luteranske, evangeličanske cerkve. »Razlikujemo pa se po tem, da se za krst odločamo po svoji volji, tudi v odrasli dobi. Drugače pa je v bistvu skoraj vse isto,« pojasnjuje Hlastan. »Največja vrednota je to, da ne izpostavljamo organizacije. Krščanski duhovniki se, recimo, vpletajo celo v politiko in skušajo odločati. Pri nas je drugače. Imamo papeža, ne molimo Mariji in svetnikom, imamo samo Jezusa.«

Zasluga, da je praznik reformacije v slovenskem koledarju

»Ko se je Slovenija osamosvojila, sem pomislil, da imamo priložnost govoriti evangelij. A vedel sem, kot je bilo že desetletja nazaj, bo katoliška cerkev vse pobrala. Vse praznike, vse vnebohode … Pa vendar je Primož Trubar tisti, ki nam je dal knjižni jezik! Odločil sem se poklicati predsednika Milana Kučana, ki me je prijazno sprejel. Predlagal sem mu uvedbo praznika reformacije, 31. oktobra. Podprl me je tudi Ciril Zlobec. Tedaj sem s črnskim pevskim zborom prepeval po vsej Sloveniji,« se spominja sogovornik, ki je pripomogel, da je praznik reformacije v slovenskem koledarju.

»Ne poželi Amerike!«

»To je najmanj kulturna dežela in najmanj pismena dežela na svetu, z največ debelimi ljudmi …« To so besede, ki jih je pred časom izrekel Marjan Hlastan. »Za tem še vedno stojim, a sem vseeno ostal tam. Veste, moja pokojnina od baptistov je 300 eur in s tem ne preživiš. Izobraževanje v Ameriki je katastrofalno. Mlajša generacija, denimo, ne ve niti tega, koliko držav je v ZDA, kdo je odkril Ameriko. Ne znajo črkovati,« je kritičen sogovornik.

Simpatije do Donalda Trumpa

Po Hlastanovem prepričanju je Donald Trump najboljši predsednik vseh časov. »Je patriot, bogat, v politiko mu ne bi bilo treba. Ljudje niti ne vedo, kaj on dela. Ljudem pomaga, če nekdo obuboža, če se družini karkoli zgodi, gre na dom, pomaga. Poleg tega je vpeljal krščanstvo v smislu svobode in še veliko drugega. Da ne govorim o Melaniji, ki je dekle na kvadrat!« poudarja sogovornik.  

Poleg evangelizacijskega dela Hlastan skupaj s soprogo V Ameriki prodaja parfume v velikih trgovskih centrih. »Plačana sva po uri, ne po prodaji. In pri tem komunicirava z ljudmi, kar oba obožujeva,« pojasnjuje.

Kje se Marjan Hlastan vidi v naslednjih nekaj letih? »Najin življenjski moto je: danes živimo, za jutri pa ne vemo.«

Blanka Markovič Kocen

Foto: osebni arhiv M. H.