Čeprav so nam napovedovali podaljšanje poletja globoko v jesen, se vreme ne da in jesen je na stežaj odprla vrata. Prav tako na polju politike po poletnem zatišju doživljamo pravi jesenski kadrovski cunami. Začelo se je s sago ob izbiri slovenskega komisarskega kandidata.
Komisarska saga
Potem ko so Golobovi že pred evropskimi volitvami, mimogrede, brez dogovora s koalicijskimi partnerji, za komisarja nominirali bivšega predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela in je ta začuda »šel skozi« tudi pri opoziciji, se je zgodil preobrat tam, kjer ga nihče ni pričakoval. Ali pač. Že napoved Ursule von der Leihen, da pričakuje iz vsake države po dva kandidata, je dala slutiti, da se stvari znajo zakomplicirati. Slovenija je z jasno podporo koalicije in presenetljivo s tiho opozicije vztrajala pri svojem kandidatu. Vesel se je šel v Bruselj predstavit tudi ge. Von der Leihen. Potem so se pa stvari začele zapletati. Von der Leihnova je pisno napovedala, da se z Veselom ne ujemata in pričakuje drugega kandidata. Vlada je po nekaj zapletih imenovala novo kandidatko, nesojeno predsedniško kandidatko, poslovnico in bivšo diplomatko Marto Kos, ki je očitno bila sprejemljiva tudi za Ursulo V L.
Ministrske menjave
Po napornem iskanju je predsednik vlade končno našel kandidata za obrambnega ministra v osebi vodje poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica. Za povrh je odstopil še šolski minister Felda, kjer pa je predsednik vlade zamenjavo našel tako rekoč v enem dnevu v osebi dosedanjega direktorja Zavoda RS za šolstvo Vinka Logaja, ki se je že odpravljal v pokoj, pa ga je ministrska funkcija premamila, da si je premislil. Pred napovedano interpelacijo je za konec odstopila še ministrica za digitalno preobrazbo Stojmenova Duh.
Veliko kadrovskih sprememb za en mesec.
TE Šoštanj pred stečajem
Kot bomba je prišla v javnost novica, da je TE Šoštanj pred stečajem. Spomnimo, gre za eno najbolj zgrešenih in s korupcijo poveznih investicij v Sloveniji, ki jo je začela Janševa, nadaljevala pa Pahorjeva vlada. Sodni postopki še danes niso povsem zaključeni, dokazalo se je, da je šlo vse narobe. Sedaj se lahko zgodi, da bo zaradi zgube prenehala proizvajati električno energijo, poseben problem pa je tudi, da se z njeno toploto ogreva celotna Šaleška dolina , gre za več kot 20 tisoč ljudi.
Zdravnikom rdeča luč za delo pri zasebnikih
Očitno se nekaj premika na področju zdravstvenih reform Tako je vlada pripravila zakon, po katerem bi zdravniki, ki so zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih, dodatno delali le še v drugih javnih zavodih ali v svojih matičnih organizacijah, nikakor pa ne pri zasebnikih. S tem želi vlada spodbuditi dodatno delo zdravnikov v javnem sistemu, ne pa zunaj slednjega.
Plačna pogajanja
Je pa vladi uspel preboj pri pogajanjih o sistemu plač v javnem sektorju, saj je več kot 300 tisoč javnih uslužbencev poseben segment slovenske družbe, pa še tam niso vsi enako zadovoljni, npr. policisti in tudi vojaki, ki prav tako želijo višje plače. Po podpisanem dogovoru se bodo po novem letu prav vsem nekoliko zvišale plače.
Dr. Boris Jesih
Foto: cekin.si