12. in 13. aprila se je v Radovljici odvijal Festival čokolade. Ob odličnem vremenu je festival ponudil pestro dogajanje in bogato ponudbo čokoladnih izdelkov.
Tokrat se je v Radovljici predstavilo 22 čokoladnih ponudnikov, ki so ponujali paleto izdelkov od ročno izdelanih pralin do čokoladnih tablic, pa čokoladne fontane, namaze, dražeje ter razne oreščke in druge izdelke. Seveda v predvelikonočnem času ni manjkalo čokoladnih zajcev in jajc raznih velikosti in oblik.
Festival čokolade je že prestopil meje Slovenije in se ponaša z mednarodno udeležbo. »Prihajajo udeleženci iz vseh delov Slovenije, iz tujine pa predvsem z območja Avstrije (Koroška), Hrvaške, Bosne, Madžarske. Gostje iz teh držav prihajajo tudi z organiziranimi prevozi/turističnimi agencijami. Vedno več je tudi gostov iz ostalih evropskih držav, ki v tem času potujejo po Sloveniji,« pove Kaja Beton, direktorica Javnega zavoda Radovljica.
Nov produkt – čokolada, polnjena s slovenskim medom
V bogatem spremljevalnem programu so letos predstavili tudi nov produkt, čokolado, polnjeno s slovenskim medom. »V našem zavodu smo razvili idejo o embalaži iz posebnega papirja, ki vsebuje semena medovitih rastlin. V sklopu zgodbe in podpore Čebelarske zveze Slovenije smo izbrali polnilo s certificiranih slovenskim medom. Čokolado pa izdeluje cokoladnica Molinet iz Krope. obiskovalci so celotno idejo odlično sprejeli, je pa res tudi okus čokolade zelo dobro ocenjen,« pojasnjuje sogovornica. In dodaja, da je izdelek na voljo v TIC Radovljica.
Kako razvita je industrija čokolade v Sloveniji?
»V Sloveniji imamo lepo število čokoladic, točnega števila ne vem. Imamo nekaj zalo dobrih in kakovostnih ponudnikov, ki izdelavi čokolad povezujejo s turistično zgodbo svoje domačije ali kraja (npr Radolška čokolada v Radovljici, čokoladnica Passero v Prekmurju, …),« pravi kaja Beton.
Zmagovalna pralina Berry Blaze iz Hiše čokolade Molinet
Tekmovanje za naj pralino, ki je potekalo že 8. leto v sklopu Festivala čokolade, je potekalo konec marca v Radovljici. Sodelovalo je pet čokoladnic, vsaka pa je na tekmovanje poslala dve pralini. Tokrat sta komisijo prvič sestavljala slaščičar Anže Kranjec ter hrvaški čokolatier Dražen Željković. Ocenjevalca sta praline ocenila glede na izgled, okus, tehnično dovršenost, izbor sestavin ter izvirnost. Pri vsaki pralini sta preverila posamezne komponente, za zmagovalno pa na koncu izbrala pralin Berry Blaze iz Hiše čokolade Molinet. Ta ju je prepričal s tehnično izvedbo, ki nakazuje obvladovanje tudi zahtevnih tehnik izdelave ter okusi, ki se lepo povežejo. Bitka za drugo in tretje mesto je bila težka, saj je ena pralina prevladovala na področju okusa, druga pa na področju tehnične izvedbe. Vendarle sta se žiranta na koncu odločila, da drugo mesto zasede Luciferjeva Pistacija – Limona, ki je tehnično brezhibna, na tretje mesto pa se je s prepričljivim okusom uvrstila Zlata Tequila s pomarančo čokoladnice Dobnik.
»Vse tri najboljše praline, kot tudi številne druge, so obiskovalci festivala letos lahko okušali pri njihovih ustvarjalcih v radovljiškem parku ter tudi v Radovljiški graščini, kjer je vnovič potekal izbor za Naj pralino po mnenju obiskovalcev,« dodaja sogovornica.
Kaj odlikuje dobro čokolado?
PO besedah Nataše Mikelj, vodje čokoladnice Radolška čokolada, dobro čokolado odlikujejo kakovostne surovine oz. sestavine: »Industrija pogosto nadomešča drage sestavine s cenejšimi substituti. Npr. zelo drago kakavovo maslo se nadomešča z olji, najbolj pogosto je palmovo olje. Če je v čokoladi olje, je treba tako čokolado žvečiti, če je kakavovo maslo, pa se sama stopi v ustih. Kakavovo maslo se namreč topi pri človeški temperaturi.« Podobno je z aromami, lahko se dodajajo v čokolado umetne arome (naravna aroma vanilje), kar ni dobro. Dobra čokolada bo vsebovala naravni izvleček vanilje oz. mleto vaniljo.
»Za temno čokolado velja pravilo, manj sestavin ima, težje jo je narediti, boljša je,« pove sogovornica. »Naša temna čokolada ima štiri sestavine: kakavovo maso, kakavovo maslo, sladkor in ekstrakt vanilje.«
Dobro čokolado odlikujejo tudi arome samega kakava. »Ločimo aromatični in nearomatični kakav. To je pomembo predvsem za temne čokolade, kjer lahko z uporabo aromatičnih sort kakava zaznamo sadne, cvetlične, oreškaste, lesne in druge note oz. okuse. Kakav ima lahko več kot 600 različnih aromatičnih not.«
Slovenci vemo, kaj je dobra čokolada
Po besedah Nataše Mikelj smo Slovenci ljubitelji čokolade. »Vemo, kaj je dobra čokolada, in vemo, kakšna čokolada je boljša za naše zdravje.« V čokoladnici Radolška čokolada prodajo več temne čokolade. Opažajo da mlajše generacije vedno več posegajo po temni čokoladi, kar je odlično. »Najbrž v statistiki glede količine zaužite čokolade zaostajamo za Švicarji in Belgijci, se mi pa zdi, da postajamo tudi pri čokoladi vedno zahtevnejši glede okusa,« ugotavlja sogovornica. »Našim strankam pogosto svetujemo, da je bolje pojesti manj čokolade, pa tisto dobro.«
Blanka Markovič Kocen
Foto: Katja Jemec, K. Smodila, arhiv Turizma Radovljica