V organizaciji Združenja Slovenska izseljenska matica in Kulturnega društva likovnih ustvarjalcev Tolmin (DLU Tolmin) je tudi letos na pragu poletja potekala

likovna kolonija za Slovence po svetu »ATELJE MOST, na kateri je sodelovalo sedem slikark in slikarjev iz vsega sveta ter trije iz domačega društva. »Sodelovali so Stephanie Jakovac Bakaj iz Avstralije, Martina Markich iz Anglije, Borka Jokić iz Bosne, Radmila Jeremić Ćurčin iz Srbije, Stanka Novković s Hrvaške, Ivana Knežević iz Srbije, Dragan Gačnik iz Bosne ter domači slikarji Jana Dolenc in Dea Volarič,« je za Rodno grudo povedal Dare Trobec, predsednik DLU Tolmin in vodja Likovne kolonije »ATELJE MOST«, tudi sam udeleženec kolonije.

Atelje v Vodni hiši in številne spremljevalne dejavnosti

Kot že nekaj zadnjih let je Krajevna skupnost Most na Soči udeležencem odstopila Vodno hišo ob jezeru, pri samem mostu, tako da so imeli za ustvarjanje prekrasen atelje, tako v sami hiši kot zunaj nje s pogledom na smaragdno reko Sočo. »Poleg vsakodnevnega slikanja so slikarji obiskali še našo cerkev in se seznanili z umetninami slikarja Toneta Kralja, s katerimi je poslikana cerkev, popeljali smo se z ladjico po jezeru in reki Idrijci ter obiskali turistično kmetijo Široko s čudovitim razgledom na dolino. Vsak dan smo jim ponudili večerjo drugje in slikarji res občutili naš domači utrip,« pove sogovornik. »Na prvi, spoznavni večerji v gostišču Šterk s pogledom na Most na Soči pa nas je obiskal in nas pozdravil tudi naš župan Alen Červ.«

Smaragdna Soča kot umetniški navdih

Čeprav tematike namenoma niso določili, » … kajti mnenja smo, da je bolje prepustiti slikarjem svobodo, jih ne omejevati, saj tako nastajajo veliko boljše dela, se jih je kar precej posvetilo sami reki Soči. Ta njena čudovita smaragdna barva namreč kar sama vabi k ustvarjanju. Slike pa so bile od realističnih do abstrakcij,« pove sogovornik in dodaja, da je bilo čudovito ustvarjati v družbi prekrasnih ljudi, poslušati njihove osebne zgodbe, zgodbe iz življenja v deželah, kjer živijo, ter spoznavati različne načine ustvarjanja. »Bilo je veliko izmenjav izkušenj, slikarskih nasvetov, idej in sam zase lahko rečem, da mi sodelovanje na tej koloniji kljub zahtevnemu delu pri organizaciji in skrbi za čim boljše počutje slikarjev nudi zelo veliko pri nadaljnjem slikarskem ustvarjanju. Ko smo na koncu pregledali ustvarjene slike, smo bili vsi mnenja, da so odlične, da je bilo samo ustvarjanje zelo sproščeno in se na slikah čuti, da smo ustvarjali v prijetnem okolju in v res prijetni prijateljski družbi.«

Zaključna razstava

Zadnji dan kolonije so zvečer v Vodni hiši pripravili odprtje razstave vseh del, ki so jih ustvarili. Odprtje razstave je s pesmijo popestril moški del zbora Musica viva iz Tolmina, udeležence pa je obiskal tudi predsednik Slovenske izseljenske matice dr. Boris Jesih. Zatem so razstavo selili v kavarno Grajski vrt v Tolminu, nato na Slovensko izseljensko matico, konec leta pa gre še na Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Prihodnje leto še večja kakovost in nabor aktivnosti

Sogovornik pove, da imajo kot vsako tudi za naslednje leto načrte, da koloniji še višje dvignejo samo kvaliteto, radi bi povabili več slikarjev iz tujine (kakih deset), en dan naj bi sodelovali tudi vsi člani domačega društva. »Radi bi jim še bolj približali naše domače kraje z izletom na eno od naših svetovnih znamenitostih (cerkvica Javorca, Tolminska korita, slap Kozjak, Muzej 1. sv. vojne v Kobaridu, Kolovrat …), vendar smo žal vedno precej omejeni pri sredstvih, tako da je že iskanje primernih in cenovno ugodnih nočitev precejšnja težava, vendar nam z veliko prostovoljnega dela vsako leto nekako uspe, čeprav ne moremo uresničiti prav vsega želenega.«

Kolonija zahteva precej organizacijskega dela in takoj po kočani letošnji koloniji so organizatorji že začeli s pripravami in pogovori za naslednje leto.  »Močno si želimo, da bomo uslišani tudi pri prijavah na razpise, da bomo res lahko izvedli kvalitetno likovno kolonijo, kar si udeleženci tudi zaslužijo. Trudimo se na vso moč,« poudarja sogovornik.

Blanka Markovič Kocen

Foto: Dare Trobec